رجیستـری گوشـی، سـرویس اینتـرنت، و ماهـواره در ترکیـه
رجیستـری گوشـی، سـرویس اینتـرنت، و ماهـواره در ترکیـه

ما به طور معمول در هر جایی از دنیا که باشیم برای سرگرمی، ایجاد ارتباط و آموزش از اینترنت، تلفن همراه و ماهواره استفاده می‌کنیم. اگر به تازگی به ترکیه آمده‌اید احتمالاً نحوه‌ راه‌اندازی و استفاده از این ابزارها برای شما گنگ است. روش گرفتن اشتراک اینترنت و ماهواره و رجیستر کردن گوشی تلفن همراه بسیار ساده است. با داشتن پاسپورت و کارت اقامت و پرداخت هزینه‌های مربوط می‌توانید مانند دیگر شهروندان ترکیه‌ای از این سرویس‌ها استفاده کنید.

سرویس اینترنت و ماهواره
اولین قدم برای تهیه اینترنت خانگی مراجعه به نمایندگی یکی از اپراتورها و ارائه آدرس معتبر منزل است تا بر اساس آدرس شما شبکه اینترنتی قابل استفاده در محل سکونت شما مشخص شود. برای شروع مراحل ثبت نام اصل پاسپورت و کارت اقامت یا کارت اجازه‌ کار لازم است. قدم بعدی انتخاب بسته اینترنتی مورد نظر از بین بسته‌های ارائه شده است. اکثر اپراتورهای اینترنت خانگی زیر مجموعه Turk Telekom هستند. مثل: uydunet ،turk net ،TT net Turk sat ، super online turkcell و...

vodafone: قراردادهای این شرکت ۲۴ ماهه است. بسته های اینترنتی آن نیز از ۵۵ لیر تا ۹۰ لیر قیمت دارند. هزینه مودم آن ۷ لیر است. vodafone سرویس satellite هم دارد؛ اما برای این سرویس باید جداگانه ۲۰ لیر پرداخت کنید. از زمان ثبت‌نام تا اتصال سرویس ۳ تا 4 روز کاری زمان نیاز است.

Turkcell super online: بسته‌های اینترنتی از ۶۹ تا ۲۰۰ لیر دارد. برای مثال بسته ۸۹.۹۰ لیــری آن بسته‌ نا‌محدود است. افـــراد خارجی فقط می‌تواننــد در نمایندگــی Turkcell مــادر (Ana Turkcell) واقع در خیابان استقلال ثبت نام کنند.
نکته:‌ هر اپراتوری که سرویس satellite ارائه می‌کند به مشتریان خود یک دستگاه reciever به همراه یک کنترل نیز خواهد داد. 

Turk Telekom: بسته‌های اینترنتی متفاوت از ۳۰ تا ۲۵۰ لیر ارائه می‌دهد. ترک تلکام سرویس satellite نیز دارد. سرویس پکیج کامل ماهواره‌ این شرکت ۴۰ لیر هزینه دارد. این سرویس طی ۱ تا ۲ روز برای شما راه‌اندازی می‌شود.

Digiturk:‌ شرکت دیگری که می‌توانید خدمات مربوط به ماهواره را از آن دریافت کنید Digiturk است. این شرکت ارائه دهنده‌ receiver مخصوص تلویزیون است. تنها راه ثبت نام و سفارش سرویس از این شرکت به صورت آنلاین از سایت www.digiturk.com.tr و یا تلفنی از طریق شماره تماس ۰۲۱۲۴۷۳۷۳۷۷ است. ۱ تا ۳ روز کاری زمان می‌برد تا یک مامور برای راه‌اندازی به آدرس شما مراجعه کند. او پس از بررسی پاسپورت و کارت اقامت شما reciever را برای شما راه اندازی می‌کند. می‌توانید کانال‌های خارجی را نیز با این سرویس داشته باشید.

ثبت کردن تلفن همراه در ترکیه
در این مطلب ما سعی می‌کنیم به ساده‌ترین روش ممکن نحوه‌ ثبت تلفن همراه در ترکیه را توضیح دهیم. هر تلفن همراهی که وارد ترکیه می‌شود و سیم کارت اپراتور ترک در آن قرار می‌گیرد حداکثر تا ۱۲۰ روز باید ثبت شود، در غیراین‌صورت غیرفعال می‌شود تا مالیات آن پرداخته شود. پس از آن برای ثبت باید به اداره مالیات محل سکونت خود (vergi dairesi) مراجعه کنید. پس از پرداخت هزینه ۵۰۰ لیر به صندوق و ارائه پاسپورت خود و شماره Imei که با شماره‌گیری کد #06#* قابل دستیابی است؛ به شما یک فیش داده می‌شود.
با همراه داشتن اصل پاسپورت و کپی از صفحه آخرین مهر ورود و خروج و فیشی که پرداخت کرده‌اید می‌توانید به یکی از نمایندگی‌های اپراتور تلفن همراه خود در سطح شهر مراجعه کنید و با پرداخت هزینه‌ای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیر مراحل ثبت تلفن همراه خود را به اتمام برسانید. به تایید رسیدن این مرحله ۱ تا ۳ روز زمان می‌برد. اگر پیش از قطع شدن تلفن همراه این مراحل را طی کنید، تلفن شما قطع نخواهد شد.
▪ با هر پاسپورت، هر دو سال یک تلفن همراه را می‌توان ثبت کرد.
▪ با هر کارت اقامت، هر دو سال یک تلفن همراه را می‌توان ثبت کرد.
▪ برای ثبت تلفن همراه نباید بیشتر از چهار ماه از آخرین ورودتان به کشور گذشته باشد، در غیراین‌صورت لازم است که خروج و ورود مجدد انجام دهید.
▪ اگر به هر دلیلی پس از پرداخت مالیات به اداره مالیات از ثبت تلفن همراه خود منصرف شدید، می‌توانید مبلغ پرداخت شده به اداره مالیات را پس بگیرید.

T: 10.12.2018
0212-8014480     |     0212-7313131
 
 
Pol Magazine      |      Istanbul