سکونت در استانبول در چند مرحله
سکونت در استانبول در چند مرحله

مراکز رهن و اجاره‌ و یا خرید خانه در استانبول زیاد هستند. گاهی تعدد آن‌ها شما را به عنوان یک تازه وارد گیج می‌کند و حتی قدیمی‌ترها نیز نمی‌توانند کمکتان کنند. راه حل‌هایی برای روشن‌‌تر شدن مسیر سکونت در استانبول وجود دارند تا از افتادن در دام دلال‌ها و یا افراد سودجو در امان باشید و همچنین بتوانید خانه‌ای مناسب با بودجه‌ای که دارید را بیابید. قبل از هر چیزی اگر برای بازدید از خانه‌ای مراجعه کردید، تمام امکانات من جمله وضعیت حمل و نقل و دسترسی به مراکز خدمات شهری مانند مدرسه، دانشگاه، محل کار، مراکز خرید، بیمارستان، درمانگاه، پلیس و... را بررسی کنید. معمولاً آپارتمان‌هایی که در برج‌ها قرار دارند امکانات بهتری دارند، حتماً درباره‌ امکانات سوال کنید. بودجه‌ خود را مدیریت کنید و عجله نکنید. سعی کنید قبل از مهاجرت و یا اتمام موعد قرارداد منزلتان در استانبول به فکر یافتن خانه‌ مناسب باشید. با قدم‌های زیر برای تجربه‌ای بهتر همراه باشید.

یافتن خانه‌ مناسب در استانبول
اولین قدم برای اجاره‌ خانه پیدا کردن خانه‌ دلخواه در محله‌ مورد نظر است. برای انجام این کار می‌توانید علاوه بر سر زدن به بنگاه‌های محله‌ها یا دفتر فروش و اجاره‌ مجتمع‌های مسکونی به سایت‌هایی مثل sahibinden یا emlakjet نیز مراجعه کنید. این سایت‌ها منابع بسیار مناسبی برای پیدا کردن خانه هستند. برای مثال در سایت sahibinden می‌توانید از روی نقشه، محله‌ مورد نظر خود را انتخاب کنید. مبلغ اجاره‌ مورد نظر، مساحت، تعداد اتاق و سایر شرایطی که مد نظر دارید را نیز انتخاب کنید. حالا سایت گزینه‌های نزدیک به ایده‌آل شما را ارائه می‌دهد.

مراحل اداری انجام و هزینه‌های مربوط به شرح زیر است:
۱-اولین مرحله تنظیم قرارداد است که این کار در بنگاه و یا در دفتر مجتمع‌های مسکونی (در صورتی که مجتمع مسکونی را انتخاب کنید) انجام می‌شود. توجه کنید که در بیشتر مواقع برای ایرانی‌هایی که کارت اقامت ندارند به کفیل ترک و یا شخصی دیگر که دارای کارت اقامت ترکیه باشد، نیاز هست. مدرک شناسایی این فرد نیز در قرار داد ذکر می‌شود.
۲-پس از تنظیم قرارداد کمیسیون بنگاه توسط مستاجر پرداخت می‌شود. معمولاً مبلغ کمیسیون برابر با مبلغ اجاره یک ماه آپارتمان است. این مبالغ را در هزینه‌های خود محسوب کنید.
۳-مبلغی معادل ۱.۵ تا ۲ برابر مبلغ اجاره‌ ماهانه آپارتمان به عنوان پول پیش خانه (دیپازیت) به صاحب خانه پرداخت می‌شود. بعد از اتمام قرار داد این مبلغ به مستاجر باز گردانده می‌شود. صاحب خانه این پول را دریافت می‌کند تا اگر خسارتی به آپارتمان وارد شد، مقداری از آن را به عنوان خسارت بردارد.
۴-مرحله‌ بعدی انجام امورات مربوط به حق انشعاب آب، گاز، برق و... است. برای انجام این کار باید به ادارات مربوط مراجعه و حق انشعاب را خریداری کرد. زمانی که خانه‌ تحت اجاره را تخلیه کنید و دیگر به این انشعابات نیازی نداشته باشید، با مراجعه به ادارات مربوط می‌توانید آن‌ها را قطع و مبلغ پرداخت شده را باز پس بگیرید. توجه داشته باشید که مکان ادارات مختلف برای هر منطقه متفاوت است. توجه کنید که در مورد مجتمع‌های مسکونی نیاز به انجام این کار نیست.

T: 29.1.2019
0212-8014480     |     0212-7313131
 
 
Pol Magazine      |      Istanbul