افتتاح حساب بانکی در ترکیه
افتتاح حساب بانکی در ترکیه

این یک واقعیت است که در کشورهای بیشتر توسعه یافته و شهرهای مرکزی مانند استانبول کارهای زیادی با کارت بانکی انجام می‌شوند. برای خریدهای اینترنتی، اجاره‌ ماشین و دوچرخه، استفاده از خدمات آنلاین شهری، پرداخت شهریه‌ دانشگاه، پرداخت اجاره خانه یا پرداخت هزینه‌ خرید خانه و هزاران کار دیگر به کارت بانکی نیاز دارید. در واقع اگر می‌خواهید مانند دیگر شهروندان ترکیه باشید، کارت بانکی یکی از ملزومات است، به خصوص که شما همیشه نمی‌توانید پول زیادی در جیبتان حمل کنید. شما مهاجر هستید و تمام نقاط امن و ناامن شهر را نمی‌شناسید و ممکن است حمل پول زیاد حتی در حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر هم برایتان خطرناک باشد. به عنوان یک مهاجر اگر می‌خواهید در استانبول کارتان راه بیوفتد باید یک کارت بانکی برای خودتان تهیه کنید و تراکنش‌های مالی‌تان را به بانک‌ها بسپارید و خرید کردن با پول نقد را فراموش کنید.

برای افتتاح حساب و داشتن کارت بانکی شما به مدارکی نیاز دارید، این مدارک از بانکی به بانک دیگر و حتی از شعبه‌ای به شعبه‌ دیگر کاملاً متفاوت هستند. اولین مرحله برای افتتاح حساب در هر بانکی داشتن کارت اقامت است. تفاوتی نمی‌کند که اقامت کاری، تحصیلی یا توریستی دارید. مهم این است که شما مدرکی دال بر اقامت در ترکیه داشته باشید. به این ترتیب توریستی که اقامت توریستی ندارد، نمی‌تواند در ترکیه کارت بانکی داشته باشد. می‌توانید حساب ارزی باز کنید که در آن به لیر ترکیه، دلار و یا یورو پول بریزید. خوشبختانه بانک‌های ترکیه با سایر بانک‌های بین‌المللی دنیا مراودات مالی دارند و شما می‌توانید به راحتی پولتان را به سایر کشورها نیز انتقال دهید. این یک نقطه‌ قوت برای تجار ایرانی است، زیرا بیشتر بانک‌های ایرانی در حال حاضر این امکان را ندارند. همچنین اگر فعالیت‌های بین‌المللی دارید و درآمدهایی از سایر کشورها به حساب‌ شما واریز می‌شود، دریافت کارت بانکی در ترکیه به شما کمک زیادی خواهد کرد. برخلاف ایران که اگر پولتان نزد بانک بماند به آن سود تعلق می‌گیرد، بانک‌های ترکیه از حساب‌هایی که گردش مالی ندارند، برای نگهداری پول آن‌ها مالیات کسر می‌کند. معمولاً حدود یک هفته بعد از افتتاح حساب ویزا یا مستر کارت برای شما صادر و ارسال می‌شود.

کدام بانک برای مهاجران حساب باز می‌کند؟
تعداد کمی از بانک‌های ترکیه برای مهاجران خارجی حساب بانکی باز می‌کنند. بانک زراعت Ziraat Bankasi این کار را برای مهاجرین و توابع دیگر کشورها انجام می‌دهد. البته در نظر داشته باشید که همانطور که گفتیم، قوانین هر شعبه با شعبه‌‌ دیگر متفاوت است. این به این معناست که برخی شعب این کار را انجام می‌دهند؛ اما برخی دیگر خیر. برخی شعب بانک‌های دیگر مانند ایش بانک Is Bankasi نیز در صورت داشتن کارت اقامت و یا افتتاح حساب با مبالغ چشم‌گیر و... این کار را انجام می‌دهند.

مدارک لازم برای افتتاح حساب
برای افتتاح حساب کافیست با در دست داشتن این مدارک به یکی از شعب بانک مراجعه کنید:
▪ پاسپورت یا کارت اقامت
▪ اسم و آدرس معتبر (قبض یا قولنامه)
▪ شماره مالیات که می‌توانید آن را از اداره مالیات محل سکونت خود با صرف کمترین زمان دریافت کنید. (می‌توانید رایگان آن را دریافت کنید)

T: 29.1.2019
0212-8014480     |     0212-7313131
 
 
Pol Magazine      |      Istanbul