قهرمان خودروهای خودران TESLA
قهرمان خودروهای خودران TESLA

خودروی برقی و خود‌ران تسلا مدل ۳ که در سال ۲۰۱۶ معرفی شده بود، در حال حاضر رتبه‌ پرفروش‌ترین خودروی برقی در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داده است. تسلا به بازار آمد تا با قیمت مناسبش خرید خودروی برقی را برای قشر متوسط جامعه در کشورهای پیشرفته محقق کند. به همین دلیل شرکت تسلا موتورز می‌خواهد در سال ۲۰۱۹ تولیدش را دو برابر کند و به بازارهای بزرگتری وارد شود. اما این خودرو چگونه است و چه ویژگی‌هایی دارد؟ و آیا به معنای کلمه خودران است و می‌تواند بدون دخالت دست شما را به سلامت به مقصد برساند؟ این سوالات را با تکیه بر تجربه‌ تست این خودرو بررسی می‌کنیم.

سفری به کابین
درب‌های خودرو با تلفن همراه یا کارتی شبیه به کارت بانکی باز می‌شوند و خبری از سیستم قفل و کلید یا سیستم ریموت نیست. داخل کابین به طرز افراطی مینیمال طراحی شده است. یک نمایشگر لمسی ۱۵ اینچی توجه شما را جلب می‌کند؛‌ اما زرق و برق دیگری نمی‌بینید. فضا تقریباً یک پارچه و دلباز است و همه چیز ساده است. همه چیز در نمایشگری است که به داشبورد خودرو چسبیده است. از رادیو گرفته تا تهویه‌ خودرو از طریق همین نمایشگر کنترل می‌شوند. خبری از هیچ دکمه‌ای برای روشن و خاموش کردن هیچ چیزی نیست. تنها دو دکمه‌ متحرک روی فرمان قرار دارند که با آن‌ها می‌توان چیزهای زیادی را کنترل کرد. جالب است که این خودرو علاوه بر صندوق عقب، به دلیل کوچک بودن موتور، صندوق جلو نیز دارد.

چه کسی تسلا را ساخت؟
برخلاف خودروهای دیگر، تسلا در سیلیکون ولی متولد شد؛‌ همان جایی که غول‌های تکنولوژی دنیا دور هم جمع شده‌اند. ایلان ماسک
(Elon Musk) بنیان‌گذار این شرکت خوردویی است. کسی که شرکت‌های معروف PayPal و SpaceX را نیز تاسیس کرده است. ایلان مهندس و مخترعی است که علاوه بر خودروهای برقی، سفینه‌های فضایی نیز طراحی می‌کند. شاید بخش بزرگی از موفقیت تسلا مدیون این است که ایلان خود وارد میدان می‌شود و در طراحی‌ها شرکت می‌کند.

سیستم خودران چگونه کار می‌کند؟
با دو بار فشار دادن دسته‌ دنده که سمت راست و زیر فرمان قرار دارد، خودرو به حالت خودران می‌رود و می‌توانید دست‌تان را از روی فرمان بردارید و پاهای‌تان را از پدال‌ها جدا کنید. این خودرو می‌تواند موانع، چراغ قرمز، خودروهای اطراف، وضعیت ترافیک، عابران پیاده و... را تشخیص دهد. اگر در ترافیک باشید،‌ به راحتی می‌توانید زمان‌تان را صرف هر چیز دیگری که دوست دارید بکنید. سنسورها و دوربین‌ها اطراف خودرو می‌توانند تمام اطلاعات لازم را دریافت و تحلیل کنند. می‌توانید به حالت خودران آن اعتماد کنید، زیرا تسلا ۳ ستاره ایمنی در تمام تست‌های اداره‌ تست ایمنی بزرگراه‌های آمریکا NHTSA
به دست آورده است.

مدل‌های مختلف تسلا ۳
این خودرو سه مدل مختلف شامل دیفرانسل عقب، ۴ چرخ Long Range و ۴ چرخ Performance دارد. که مدل آخر از همه کامل‌تر و گران‌تر است. در هر سه مدل با هر بار شارژ می‌توانید ۵۰۰ کیلومتر را طی کنید. تسلا نسبت به ماشین‌های مسابقه‌ای پر شتاب نیست، اما به عنوان یک سدان کامپکت جمع و جور و خانوادگی شما را راضی نگه می‌دارد. حداکثر سرعت تسلا در مدل نهایی نیز به ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

راز موفقیت تسلا
موفق‌ترین کمپانی‌ها آن‌هایی هستند که ایده‌‌ای را می‌فروشند و بعد مردم به خرید محصولاتشان مشتاق می‌شوند. برای مثال به شرکتی مانند نایکی فکر کنید. آن‌ها با شعار (فقط انجامش بده) توانسته‌اند مشتریان را به خرید تشویق کنند، زیرا به آن‌ها می‌گویند که به دنبال ایده‌هایشان بروند و زندگی رویایی‌شان را داشته باشند. یا در مثال دیگری می‌توانید به اپل و شعار (متفاوت فکر کن) بیاندیشید. مشتری‌های اپل برای خرید آخرین مدل‌ها جلوی اپل استورها صف می‌بندند. تسلا نیز همین کار را می‌کند. با اینکه تسلا بسیار جوان است، اما با شرکت‌های خودروساز بسیار قدیمی و بزرگ رقابت می‌کند؛ زیرا او نیز ایده‌اش را می‌فروشد نه خودروهایش را.

T: 14.3.2019
0212-8014480     |     0212-7313131
 
 
Pol Magazine      |      Istanbul