راهنمای تحصیلات تکمیلی در ترکیه
راهنمای تحصیلات تکمیلی در ترکیه

به طور کلی دانشگاه‌های ترکیه به دو دسته‌ دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. اولین قدم برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه انتخاب دانشگاه مورد نظر و پر کردن فرم مخصوص در سایت دانشگاه است. بعد از این مرحله با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظر مراحل متفاوت می‌شود. قبل از ورود به دانشگاه‌های ترکیه باید از مدارک تحصیلی قبلی معادل‌گیری شود. به این مرحله Denklik Belgesi گفته می‌شود. برای انجام این مرحله باید به یکی از شعب T.C Milli Eitim Bakanl مراجعه شود. بعضی از دانشگاه‌ها امتحان ورودی یا استاندارهای خاصی دارند. لازم است متقاضی مقطع لیسانس و فوق لیسانس کتاب‌ها و نمونه سوالات خاصی را مطالعه کند یا در کلاس‌های آمادگی شرکت کند. تمامی اطلاعات مربوط به پذیرش دانشگاه‌ها، نحوه‌ ثبت‌نام، شروع و پایان ترم‌ها، هزینه‌های تحصیل، رشته‌های تحصیلی موجود و مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در سایت هر دانشگاه موجود است. متقاضی باید با مراجعه به سایت دانشگاه مربوط، تمام اطلاعات را بررسی کند. تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه فرصتی خوب برای پیشرفت و آشنایی با فرهنگ مردم این کشور است. مدارک بیشتر دانشگاه‌های ترکیه در سطح جهان به رسمیت شناخته می‌شوند و معتبرند. همچنین مدارک بیشتر دانشگاه‌های ایران نیز در ترکیه مورد پذیرش هستند. اگر شما نیز به ادامه تحصیل در ترکیه فکر می‌کنید با این مقاله از پل همراه باشید.

 

دانشگاه‌های دولتی
متقاضیان مقطع لیسانس: متقاضیان برای ورود به دانشگاه‌های دولتی در مقطع لیسانس باید در آزمون SAT و یا YÖS شرکت کنند. آزمون YÖS در هر دانشگاه در زمان متفاوتی برگزار می‌شود. بعد از مشخص شدن نتیجه آزمون، متقاضیان می‌توانند بسته به نمره‌ خود و ظرفیت پذیرش دانشجوی خارجی دانشگاه، انتخاب رشته کنند. لازم به ذکر است که نتیجه‌ آزمون YÖS تا دو سال اعتبار دارد. آزمون SAT مربوط به دانشگاه‌های دولتی است که زبان تدریس در آن‌ها انگلیسی باشد. این آزمون به صورت سراسری برگزار می‌شود، یعنی برای همه‌ دانشگاه‌های دولتی انگلیسی زبان یکی است. دانشجویان می‌توانند با توجه به نمره‌ خود و استانداردهای دانشگاه مورد نظر، برای ثبت‌نام اقدام کنند. نتیجه آزمون SAT نیز تا دو سال معتبر است. همچنین بسته به زبان تدریس دانشگاه دانشجویان ملزم به داشتن مدرک زبان هستند. معمولاً تدریس در دانشگاه‌ها به دو زبان انگلیسی و ترکی انجام می‌شود. کسانی که مدرک زبان مورد نظر را ندارند، می‌توانند در آزمون زبان خود دانشگاه شرکت کنند و در صورت دریافت نمره A و B دیگر ملزوم به دریافت مدرک زبان نیستند. امتحان زبان دانشگاه‌هایی که آزمون ورودی آن‌ها YÖS است، به زبان ترکی و انگلیسی است و آزمون زبان دانشگاه‌هایی که ورود به آن‌ها از طریق آزمون SAT امکان پذیر است، به زبان انگلیسی است.

 

متقاضیان مقطع فوق‌لیسانس: برای ورود به دانشگاه‌های دولتی در مقطع فوق‌لیسانس متقاضیان باید در یکی از آزمون‌های
ALES، GRE و یا GMAT شرکت کنند. نتیجه‌ این امتحانات تا ۵ سال جهت ورود به دانشگاه‌های ترکیه معتبر است. امتحان ALES برای خارجی‌هایی است که مقطع لیسانس را در ترکیه گذرانده باشند. همچنین این آزمون هم مثل آزمون SAT به صورت سراسری برگزار می‌شود و متقاضیان پس از دریافت نمره می‌توانند جهت ثبت‌نام در دانشگاه مورد نظر اقدام کنند. امتحان ALES به زبان ترکی است و به صورت کتبی برگزار می‌شود؛ اما امتحان GRE و GMAT به زبان انگلیسی است و به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. دانشجویانی که برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس یا دکترا از ایران به ترکیه می‌آیند بسته به استاندارهای دانشگاه مورد نظر خود باید در آزمون شرکت کنند. بعضی دانشگاه‌ها مدرک آزمون GRE را قبول می‌کنند که طریقه‌ برگزاری آن دقیقاً مثل ALES و YÖS است و بعضی مصاحبه‌ حضوری دارند. 

 

چـنـد نمـونـه از دانشگـاه دولتی

marmara ÜNVERSTES

این دانشگاه تقریباً تمامی دانشکده‌ها را شامل می‌شود. تدریس در مارمارا به زبان ترکی و انگلیسی است. رشته‌های ادبیات ممکن است به زبان آلمانی و یا فرانسه باشند. دانشکده‌های مارمارا شامل دندان پزشکی، داروسازی، ادبیات، هنرهای زیبا، حقوق، اقتصاد، الهیات، ارتباطات، فنی، مهندسی، علوم بهداشتی، علوم سیاسی، علوم ورزشی، تکنولوژی، پزشکی می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت marmara.edu.tr مراجعه کنید.

stanbul TEKNK ÜNVERSTES

این دانشگاه دو زبانه است و دانشکده‌های آن شامل پزشکی، حقوق، ادبیات، فنی، اقتصاد، محیط زیست، داروسازی، دندان پزشکی، جراحی، مهندسی، حمل و نقل، علوم سیاسی، ارتباطات، علوم آب، الهیات، پرستاری، علوم ورزشی می‌شوند. آدرس سایت دانشگاه استانبول itu.edu.tr است.

Boazç ÜNVERSTES

تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی انجام می‌شود. این دانشگاه دانشکده هنر و پزشکی ندارد؛ سایر دانشکده‌های آن شامل مهندسی، اقتصاد و مدیریت، علوم کاربردی، زبان‌های خارجی، تربیت بدنی، علم و ادبیات می‌شوند. اطلاعات بیشتر را در boun.edu.tr مطالعه کنید.

 

 

دانشگاه‌های خصوصی

متقاضیان مقطع لیسانس: دانشگاه‌های خصوصی در مقطع لیسانس برای پذیرش دانشجو شرط معدل دیپلم و پیش‌دانشگاهی دارند. سپس بسته به زبان تدریس در دانشگاه داشتن مدرک زبان برای دانشجویان الزامیست. دانشگاه‌هایی که زبان تدریس در آن‌ها ترکی است، مدرک زبان TOMER را قبول می‌کنند. مدرک زبان انگلیسی قابل قبول در دانشگاه‌ها IELTS و TOFEL است؛ اما نمره‌ قابل قبول برای هر دانشگاه متفاوت است.
متقاضیان مقطع فوق لیسانس: برای قبولی در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های خصوصی معدل لیسانس و مدرک زبان لازم است؛ همچنین اکثر دانشگاه‌ها مصاحبه حضوری نیز دارند.

 

چند نمونه از دانشگاه‌های خصوصی

Bahçeehir ÜNVERSTES

زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است و دانشکده‌های آن شامل دندان‌پزشکی، پزشکی، علوم بهداشتی، مهندسی، علوم طبیعی، معماری و طراحی، علوم ارتباطات، اقتصاد و مدیریت، علوم اجتماعی، حقوق، علوم تربیتی می‌شوند. اطلاعات بیشتر را در سایت دانشگاه به نشانی bau.edu.tr بخوانید.

Beykent ÜNVERSTES

تدریس در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و ترکی انجام می‌شود. دانشکده‌های آن نیز شامل دندان پزشکی، فنی، ادبیات، هنر‌های زیبا، حقوق، اقتصاد و مدیریت، مهندسی و معماری، پزشکی، علوم ارتباطات می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر سری به سایت beykent.edu.tr بزنید.

Aydin ÜNVERSTES

این دانشگاه نتیجه‌ تمامی آزمون‌ها را قبول می‌کند و اگر متقاضی در هیچ آزمونی شرکت نکرده باشد، می‌تواند در آزمون خود دانشگاه شرکت کند. تدریس در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و ترکی است. تمامی رشته‌ها در این دانشگاه پوشش داده شده‌اند. دانشکده‌های آن نیز شامل دندان پزشکی، ارتباطات، معماری و طراحی، تربیت بدنی، دانشکده فنی و ادبیات، مهندسی،‌ هنرهای زیبا، علوم بهداشتی، حقوق، علوم ورزشی، اقتصاد و مدیریت، پزشکی هستند. برای اینکه بیشتر درباره این دانشگاه بدانید به سایت aydin.edu.tr سر بزنید.

T: 21.6.2019
0212-8014480     |     0212-7313131
 
 
Pol Magazine      |      Istanbul