ثبت شرکت در ترکیه
ثبت شرکت در ترکیه

نظر به تحولات صورت گرفته در روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دو کشور ایران و ترکیه و همچنین گرایش شرکت‌های ایرانی به امر تاسیس شرکت‌های تجاری، تولیدی و سرمایه‌گذاری در این کشور، یکی از سؤالات مهم و مطرح برای تمامی علاقه‌مندان به حضور در بازار ترکیه، نحوه تاسیس شرکت و اداره آن بر اساس قوانین این کشور بوده‌ است. 


اگر به تنهایی مایلید در ترکیه شرکت ثبت نمایید، با توجه به قانون جدید امکان‌پذیر می‌باشد.
بر اساس قوانین جدید در ترکیه از این پس یک شخص خارجی می‌تواند نسبت به افتتاح شرکت در کشور ترکیه اقدام نماید و ۱۰۰٪ سهام شرکت را در اختیار داشته باشد و نیازی به شریک ترک ندارد، همچنین مطابق با قانون جدید حداقل سرمایه شرکت‌های با مسئولیت محدود ۱۰،۰۰۰ لیره ترک و شرکت‌های سهامی خاص ۵۰،۰۰۰ لیره ترک می‌باشد و اشخاص حقیقی یا حقوقی که بخواهند در ترکیه شرکت ثبت نمایند می‌بایست ۴/۱ ارزش سرمایه شرکت را به حساب شرکتی خود در طی دو سال واریز نمایند.
اجاره یا خرید دفتر کار و به طور کلی وجود آدرس محل کار در ترکیه الزامی است.


تهیه آدرس به ۳ طریق امکان‌پذیر می‌باشد.
Office: مشخصاً به محلی گفته می‌شود که به‌عنوان دفتر کار خصوصی معرفی می‌گردد، گرفتن این دفاتر با بستن قراردادهای یکساله امکان‌پذیر می‌باشد و در صورتی که میان دوره قرارداد تصمیم به تخلیه محل مذکور بگیرید، می‌بایست الباقی مدت مانده اجاره را به مالک پرداخت نمائید.


Home Office: در صورتی که تمایل به اجاره مکانی جهت سکونت دارید که جهت اقامت مدیران و اعضای شرکت و یا خانواده خود باشد، می‌توانید یک اتاق خواب آن را تجهیز نموده و تبدیل به دفتر کار نمائید و از آن به‌عنوان دفتر کار استفاده نمائید. 


Joint Office: این دفاتر دفاتری هستند که به صورت مشترک قابل استفاده می‌باشد و شما حق استفاده از آدرس، سالن کنفرانس، ارسال محموله‌های پستی، اینترنت و جوابگویی تلفن را دارید. در این دفاتر از شما هیچ هزینه‌ای بابت آب، برق، تلفن، اینترنت، گاز یا گرمایش ساختمان و شارژ دریافت نمی‌گردد.
لازم به ذکر است تمامی هزینه‌های اجاره بابت محل شرکت‌ قانونی بوده و قابل ارائه به اداره دارائی بابت هزینه‌های جاری شرکت می‌باشد.


برای ثبت شـرکت در ترکیــه به چنــد سهــامــدار نیــاز داریــد؟
طبق قانـون جــدید ترکیــه، محدودیتــی در تعداد سهــامدارها وجود ندارد.


آیا حضور سهامداران در ترکیه الزامی است؟
فقط حضور یکی از سهامداران (مدیرعامل) و یا صاحبین امضا نیز کافی است، در این‌صورت لازم است سهامدار حاضر در ترکیه وکالتنامه ثبت شرکت از دیگر سهامداران داشته باشد.


آیا شرکت‌ها ملزم به داشتن یک مشاور مالی یا حسابدار هستند؟
بله در ترکیه ۲ مدل مشاور مالی است،‌ Yeminli Mali Müsavir مشاور قسم خورده دولت که مهر دولت را در اختیار دارد مانند حسابرس رسمی و Serbest Mali Müsavir مشاور مالی خصوصی که البته مجوز فعالیت از دولت دارد.


مالیات در کشور ترکیه به چه صورت می‌باشد؟
شرکت‌های تولیدی و تجاری عموماً دو نوع مالیات به دولت ترکیه پرداخت می‌نمایند. اول مالیات بر ارزش افزوده که بین ۱ الی ۲۰ درصد در تغییر است. مالیات بر ارزش افزوده مواد خام پایین‌ بوده و کالاهای ساخته شده عوارض بیشتری پرداخت می‌کنند. مالیات بر ارزش افزوده اغلب کالاهای وارداتی به ترکیه ۲۰ درصد است که وارد کننده به هنگام ترخیص کالا پرداخت می‌کند، اما در فاکتورهای فروش از مشتری با عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌شود.
دومین نوع مالیات پرداختی توسط شرکت‌ها به دولت ترکیه، مالیات بر سود می‌باشد. این نوع مالیات ۲۰ درصد است که هر سه ماه یک‌بار محاسبه و پرداخت می‌شود. در پایان سال مالیات بر سودهای پرداخت شده با درآمد شرکت مجدداً محاسبه شده و در صورتی که شرکت زیان دیده باشد، نه تنها مبلغی به عنوان مالیات دریافت نمی‌شود، بلکه شرکت مذکور به میزان زیان سال گذشته از معافیت مالیاتی در سال آینده بهره‌مند خواهد شد.

T: 23.10.2018
0212-8014480     |     0212-7313131
 
 
Pol Magazine      |      Istanbul